HIV virüsü ve AIDS virüsü nedir, belirtileri etkileri nelerdir?

HIV virüsü ve AIDS virüsü nedir, belirtileri etkileri nelerdir?

HIV pozitif ya da negatif ne demek?

Erken HIV virüsü tespitinin önemi ne? AIDS hastalığının evlilik hayatına psikolojik yansımaları neler? Tüm bu soruların cevabı ile daha fazlasının cevabını Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği’nden Psikolog Kemal Özcan veriyor…

HIV virüsü ve AIDS ile ilgili bir çok soru işareti vardır kafamızda. Bir çoğunun cevabını da yanlış biliriz. Halk arasında bilinen gerçekler genelde doğru olmayabilir. İşte bu yüzden aşağıdaki soruların cevabını konunun uzmanı Psikolog Kemal Özcan’dan dinleyelim.

  1. HIV virüsü ve AIDS virüsü nedir belirtileri etkileri nelerdir?
  2. Türkiye’de Aids’in Yeri ?
  3. HIV ve AIDS in farkları nelerdir?
  4. HIV virüsünün evliliklere etkileri nelerdir ?
  5. AIDS in evliliklere etkileri nelerdir ?
  6. Her HIV virüslü aids hastası mıdır?
  7. HIV virüsü nasıl bulaşır?

HIV ve AIDS ayrı şeylerdir.

HIV edinilmiş bağışıklık virüsüdür. AIDS ise bu virüsün yol açtığı hastalıkların tamamıdır. HIV aslında başlı başına bir hastalık değildir. Vücudun savunma sistemini çökerttiği için sıradan hastalıklar ölümle sonuçlanabiliyor. Ve 10 – 12 yıl sonra kimi zaman daha kısa bir süre sonra ölümle sonuçlabilmektedir.
Her aidsli hastada hiv virüsü vardır fakat her hiv virüsü olan aids hastası değildir, en azından belli bir süre aidsli değildir. Daha sonra virüs çoğalıp tüm vücudu kapladığında AIDS hastalığının belirtileri ortaya çıkar. Daha fazlası için yukarıdaki videoyu izleyin.

 

1 Aralık Dünya AIDS Günü

HIV virüsü çıktığından beri artış gösteriyor fakat başka hastalıklar çıktığından dolayı da daha az konuşulmaktadır. AIDS için de aynı şeyleri söylemek mümkün. Bu hastalık dünyada ilk 1981 yılında tanımlandı.  2008 istatistiklerine göre de 34 milyon insan hiv virüsünü taşımaktadır.

Bizim ülkemizde ise 1985 yılında görüldü. 2013 yılındaki istatistiklere göre 6800 hiv ve AIDS tanısı konmuş resmi tanısı var. Yaklaşık 10 katı kadar hiv taşıyıcısı olduğu düşünülmektedir çünkü taşıyıcıların çoğunun haberi yok. Bu hastalık toplumda utanç verici bir hastalık olarak görülmektedir. Bu yüzden doktora gitmek ve muayene olmak konusunda insanlarımız atalet halindedir.

Hiv virüsü vücuda ilk girildiğinde hiç birşey olmuyor, 2 hafta akut dönemi, sonra da taşıyıcılık dönemi başlamaktadır. Ne zaman ki virüs tamamen vücuda yayılıyor ve bağışıklık sistemi tamamen çöküyor o dönemde hastalık farkedilebiliyor.

Bu gönderiyi paylaş