Süpervizyon

Farklı eğitim kurumundan Psikoterapi, Cinsel Terapi, Evlilik ve Çift Terapisi, eğitimi alan, ve danışanlara bu alanlarda terapi uygulayan terapistlerin mesleki yeterliliklerini artırmak, karşılaştıkları zorluklara yardımcı olmak için süpervizyon desteği vermekteyim

Bu uygulamanın amacı sertifikalı bir eğitim vermek değil doğrudan vaka paylaşımları üzerinden ilk görüşmeden itibaren terapötik ittifak, değerlendirme görüşmeleri, formülasyon, terapi sürecini takip etme ve sonlandırma aşamalarında uygulamalı olarak terapi becerilerini artırmak, bilgili ve donanımlı terapistler yetiştirmektir.

Süpervizyon görüşmeleri psikoterapi, evlilik ve çift terapisi ve cinsel terapi alalarında Uzm. Psikolog Kemal Özcan tarafından yapılacaktır.


Süpervizyon Nedir?

Süpervizyon, psikoterapi ve psikolojik danışma alanındaki ruh sağlığı profesyonellerinin çalışmalarında yeni bakış açıları geliştirmeye yönelik ihtiyaçları ortaya çıktığında verilen bir mesleki gelişim çalışmasıdır. Meslekte deneyimli bir uzmanın, daha az deneyimli bir uzmana sunduğu bilgi, destek, değerlendirme, izleme yolu ile sürdürülen ilişki içinde mesleki gelişime katkıdır. Terapi sanatının geliştirilmesidir. Doğru karar vermeyi ve etik değerleri korumayı sağlar. Süpervizyonun danışmanlık görüşmesinden farkı öğrenmenin bizzat vaka üzerinden olmasıdır. Süpervizyonda, danışanların ve danışmanların hakları korunur. Bilgi-beceri kullanırken tutum ve davranışların sonucu fark edilir. Kendini tanıma yolunda çalışılır. Çelişen değerler ve sistemler ele alınır, uygulama sorumluluğu paylaşılır. Etik değerler fark edilir. Terapist eksik ve yanlışlarını fark ederek düzeltme fırsatı bulur.

Süpervizyon Randevusu Nasıl Alınır?

Süpervizyon hakkında daha fazla bilgi ve randevu almak için aşağıdaki numaraları arayabilirsiniz:


Süpervizyon Ne Zaman Gereklidir?

Terapistin, mesleğe başlarken yaşadığı kimlik sorunları ile baş edebilmesi, kurum, sistem, toplum değerleri ile kişisel ve mesleki değerlerini uzlaştırabilmesi, bilgi ve deneyim azlığında kendini geliştirebilmesi, danışmanlarla çalışırken kendi davranış ve değerlerini fark ederek, etik kurallara uygun, profesyonel ve verimli çalışabilmesi için gereklidir.

Süpervizyon Nasıl Yapılır?

Süpervizyon, katılımcıların yapacakları vaka sunumlarında ses veya görüntü kayıtlarının incelenmesi yoluyla gerçekleşir. Süpervizyona getirilecek vakaların dağılımı ve sıralaması katılımcılar arasında eşit olarak paylaşılır. Vakası olmayan terapistler sunulan vaka üzerinden çalışmalara katılır. Süpervizyon tek kişilik özel bir görüşme şeklinde ya da en çok beş kişiye kadar küçük gruplar halinde yapılabilir. Grup halinda yapılması durumunda ücret katılımcı sayısına bölünür.

Süpervizyon tek kişilik özel bir görüşme şeklinde ya da maksimum beş kişiye kadar küçük gruplar halinde yapılabilir. Grup halinda yapulması durumunda ücret katılımcı sayısına bölünür.


Kimler Süpervizyon Alabilir

Aşağıdaki meslek grubu çalışanları ve aktif olarak danışan görenler süpervizyon alabilir.

  • Ruh sağlığı profesyonelleri
  • Psikologlar
  • Psikolojik Danışmanlar
  • Sosyal Hizmet Uzmanları
  • Uzman Psikiyatri Hemşireler
  • Davranış Bilimleri Mezunları
  • Aile Danışmanları

Süpervizyon Saatleri

Pazartesi ve Cuma Saat: 17.00–18.00

Süpervizyon Yeri

Çukurambar Mahallesi, 1424.Sokak No:2/16 Çankaya / Ankara

0531.824 35 12 numaralı telefondan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz