Cinsel İsteksizlik ve Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsel İsteksizlik ve Cinsel İşlev Bozuklukları

CİSED Genel Sekreteri Psk. Kemal ÖZCAN Terapi Odası’nda bu bölümde “Cinsel İsteksizlik ve Cinsel İşlev Bozukluklarını” anlatıyor…

Cinsel isteksizlik, cinsel işlev bozuklukları içinde en karmaşık ve yaygın sorunlardan biridir. Çoğu zaman cinsel isteksizliğin mi diğer cinsel işlev bozukluklarına yol açtığı yoksa diğer bozukların sonucu mu bir cinsel isteksizlik olduğu tam olarak ayırt edilemez. Cinsel isteği belirleyen çok sayıda faktör vardır.
Bunlar arasında genel sağlık veya cinsel sağlıkla ilgili bozukluklar, hormonal bozukluklar, stresli yaşam, kişiye veya partnere sıkıntı veren olaylar, yaşam krizleri, ekonomik sorunlar, cinselliği ‘’ayıp, günah, pis ve utanılacak bir şey’’ gibi gören olumsuz cinsellik algısı, bedeninden hoşnut olmama, özgüven eksikliği ve yetersizlik duyguları, kötü bir evlilik veya çift ilişkisi, eşin çekiciliğini kaybetmesi, geçmişten gelen cinsel taciz veya travma öyküsü, depresyon, kaygı bozukluğu, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar ve bunlarla ilgili kullanılan ilaçları örnek gösterebiliriz .

Bu gönderiyi paylaş