Erken Boşalmanın Belirtileri ve Sonuçları Nedir?

Erken Boşalmanın Belirtileri ve Sonuçları Nedir?

Denetimsiz boşalma, bir erkeğin gönüllü olarak boşalmayı kontrol edemeyip istediğinden önce zirveye çıkıp boşalmasıdır. Normal koşullarda bir erkek önce heyecanlanır, sonra palto dediğimiz bu heyecanın keyfini yaşar ve ardından boşalır. Denetimsiz boşalanlarda bu plato fazı yoktur. Heyecanlanır ve boşalır.”

Daha dar bir pencereden bakıldığında buradaki sorun, orgazm refleksinin bir sonucu olan boşalmanın kendisiyle ilgili bir sorun değildir, bu vakitsiz gerçekleşen bir orgazm bozukluğudur. Normal koşullarda uyarıldıktan sonra yaşanması gereken ve çiftin bir süre ilişkide kalması dönemi olan plato denetimsiz boşalanlarda mevcut değildir. Yani gönüllü uzatma veya erteleme noktası mevcut değildir. Bu durum, sürekli olarak durulması gereken sarı ışığı kaçırıp kırmızı ışıkta geçmek gibidir. Yavaşlayarak durma ve bekleme evresi yoktur.

Denetimsiz boşalmanın birçok belirtileri olmakla birlikte en belirgin özelliği ilişki öncesi yaşanan kaygıdır. Bunu zamanla cinsel ilişkiden soğuma, cinsel isteksizlik, sertleşme sorunları ve çift ilişkisindeki bozulma izler. Tedavi edilmediğinde karşılıklı suçlamalar ve huzursuzluk artarak boşanmaya kadar gidebilir.

Denetimsiz boşalma sorunu yaşayan erkekler, genellikle duygularını,

‘’o an geldiğinde kendimi kontrol edemiyorum, her seferinde korktuğum başıma geliyor, her seferinde aynı şey oluyor, kendimi ne kadar kontrol etmeye çalışsam o kadar hızlı oluyor, hemen girsem, dışarıya boşalmasam diyorum, her şey çok hızlı gelişiyor, kontrol edemiyorum, artık bezdim ve yoruldum, eşime karşı kendimi çok kötü hissediyorum, yeterince iyi bir erkek değilim’’ kelimeleriyle ifade ederler.

Ayrıca cinsel tatminde azalma, suçluluk duygusu, utanç duyma, değersizlik ve yetersizlik, hayal kırıklığı gibi duygularda oldukça yaygındır.

Bu sorunu yaşayan erkeklerin bir çoğunda erken boşalmayı telafi etmek için ikinciyi deneme, bu konuda ısrar etme gibi zorlamalı davranışlar görülebilir. Bu çözüm genç yaşlarda durumu biraz kurtarsa da yaş ilerledikçe daha büyük sorunlara yol açabilir.

Denetimsiz boşalma partner içinde oldukça sıkıntılıdır, sürekli yarım kalmışlık duygusu, orgazm bozuklukları, cinsel ilgide azalma, isteksizlik eşe karşı öfke duyguları olur. Denetimsiz boşalan erkeklerin eşleri de genellikle orgazm taklidi yaparlar ya da eşlerini teselli etme, sorunu önemsememe gibi tutumlar takınırlar. Bunu fark eden erkek kendini daha da kötü hissedebilir ve performans kaygısı katlanarak artar.

Bu gönderiyi paylaş