Vajinismus nedir? 5 Soruda Vajinismus

Vajinismus Nedir

Vajinismus nedir? 5 Soruda Vajinismus

Bir diğer adı da ilk gece korkusu olan vajinismus, vajinanın istemsiz kasılmaları sonucu cinsel birleşmenin gerçekleşememesi durumudur.

Kadınının cinsel organına vajen ya da vajina adı verilir. Kadın-erkek cinsel ilişkisi vajina ve penis birlikteliği ile gerçekleşir. Vajinismus hastalığında istendiği halde cinsel birleşme gerçekleşmez ya da çok zor olur. Vajinanın 1/3 lük giriş kısmındaki pelvik kaslar istem dışı kasılarak cinsel birleşmeyi imkansız kılar. Yani aslında yaşanan, kadın bedeninin ve ruhunun penis-vajina birlikteliğini içeren cinselliği reddedişidir. Kasılma vajinal açıklığı daraltarak cinsel ilişkinin ağrılı olmasına ya da imkânsız gibi algılanmasına yol açar. Bu kasılmalar gerçek bir cinsel ilişki girişiminde olduğu gibi, yalnızca temas aşamasında hatta bu girişimin yalnızca hayal edilmesiyle bile ortaya çıkabilir.

Bu sorunu yaşayan kadınlar cinsel birleşme olmadığı sürece, genellikle cinsel istek ve partnerleriyle sevişme konusunda sorun yaşamazlar ancak birleşme anı geldiğinde adeta orada aşılamaz bir duvar olduğu duygusunu yaşarlar. Vajina, içine hiçbir şeyi alamayacak kadar kasıldığında kadın için cinsel birleşme çok zor bir hal alır. Bu koşullar altında gerçekleşen cinsel birleşmede duydukları ağrıyı ve diğer hissettiklerini yırtılma, delinme, parçalanma, yanma ya da sızlama şeklinde tarif ederler.

Doktor muayenesinde ya da sevişme esnasında vajinanın içine herhangi bir cisim sokma girişimleri de vajinismuslu kadın tarafından acı verici bir işlem olarak algılanır. Bu ağrılar çok değişik şekillerde tanımlanabilmektedir: Örneğin; keskin bir ağrı, tam ağzında biber dökülmüş gibi yanma, içerde çimdiklenme, derinliklerde baskı, iğne batırılma hissi, içerde bir duvar, zorladıkça artan ağrı, karnın altından kasığa doğru yayılan ağrı, özelikle makat bölgesinde ağrı, göğüs ağrısı, sırtta ağrı, baş ağrısı gibi yakınmalar olur.

Vajinismuslu kadınların pek çoğunda cinsel ilişki sırasında yaşanan kasılma yalnızca vajinada değil karın, kasık, bel, kalça kaslarında hatta ileri düzey durumlarda tüm bedende olur, hatta, bilinç kaybı ve bayılma bile olabilir. Cinsel ilişki sırasında yaşanan tüm bu kasılmaların en önemli özelliği kişinin iradesi ve kontrolü dışında gerçekleşmesidir.

Oysa vajina, iç dudaklar hizasından başlayıp rahim ağzında sonlanan, işaret parmağı uzunluğunda bir organdır. Uygun koşullar oluştuğunda, yani ön sevişmenin ardından yeterince uyarılma sağlandığında esneyerek genişleme, uzama ve hemen her boyuttaki penisi içine alma yeteneğine sahiptir. Adeta normal şartlarda kapalı halde duran ama her ayağa uyabilen çorap gibidir. Vajina ağzında, girişi bir kapı gibi kontrol eden aşk kasları yer alır. Aşk kasları, idrar yolu, vajina ve makatı destekler, idrar ve dışkı kontrolünü sağlar. Bu kasların kasılma ve gevşemesi cinsel uyarılma ve doyumda rol oynar. Ayrıca vajinismustaki gibi kasılarak kadının zarar göreceğine inandığı her türlü girişi önleyerek cinsel birleşmeyi engeller.

Bu kaslar, 3 yaşından itibaren tuvalet eğitiminin kazanılmasıyla birlikte kontrol edilebilen kaslardır. Ancak yoğun kaygı ve korkunun olduğu durumlarda otomatik kendini savunma sistemleri aktive olur ve bedenin bütün kasları gibi kasılarak beden bütünlüğü korunmaya çalışırlar. Vajinismusta duyulan kaygı ve korkular somut kanıtlara dayanmaz, sonradan öğrenilmiş yanlış deneyimlerle pekiştirilmiş duygulardır. Gerçekçi olmayan bu korkular cinsel terapide yeniden öğrenme yoluyla değiştirilebilir.

Bu gönderiyi paylaş