Erken Boşalmanın Türleri ve Görülme Sıklığı Nedir?

Erken Boşalmanın Türleri ve Görülme Sıklığı Nedir?

Erken Boşalmanın Türleri ve Görülme Sıklığı Nedir?

Denetimsiz boşalma genellikle ergenlikle başlayan tekrarlarla devam eden primer bir sorundur.

Ağırlığı ve ortaya çıkış şekline göre farklı türleri vardır.

Yaşam boyu, yani erkeğin cinsel açıdan etkin olduğu ilk deneyiminden itibaren olagelen denetimsiz boşalma iken,

Edinsel yani sonradan kazanılmış, daha önceden işlevsel bir cinselliği varken sonradan gelişen bir denetimsiz boşalma türüdür.

Ayrıca yaygın veya durumsal olarak da sınıflandırılabilir. Yaygın olan dış koşullardan bağımsız her durumda ortaya çıkan, durumsal ise belirli bir partner yada duruma karşı oluşan denetimsiz boşalmaya verilen addır.

Ağırlığına göre de 3’e ayırabiliriz,

Ağır olmayan: Vajinaya girdikten sonra 30 saniye ile 1 dakika içinde boşalma olur ki bu kısmen de olsa bir boşalma denetimi olduğu için tedavisi en kolay grubu oluşturur.

Orta derecede: Vajinaya girdikten sonra 15 ile 30 saniye içinde gerçekleşen boşalma vardır,

Son olarak Ağır düzeyde denetimsiz boşalma, yani, Cinsel etkinlikten hemen önce, cinsel etkinliğin başında ya da vajinaya girdikten sonra ilk 15 saniye içinde gerçekleşen boşalma yer alır.

Toplumda en sık görülen cinsel işlev bozukluğu olmasına karşın, cinsel işlev bozuklukları nedeniyle tedavi merkezlerine başvuran hastalar arasında birinci sırada ki sertleşme bozukluğundan sonra  ikinci sırada yer alır.

Yapılan araştırmalara göre bir cinsel işlev bozukluğu nedeniyle hastanelere başvuran erkekler arasında %14,5 olarak saptanan bu oran bize başvuranlar arasında %70 gibi yüksek bir orandadır.

Denetimsiz boşalma sorunu çoğu kez sertleşme sorunları, cinsel isteksizlik ve evlilik sorunları ile birlikte görülmektedir. Bu tür olgularda başvurular çoğu kez erektil işlev bozukluğu yönünden yardım almak amacıyla yapılmakta ancak detaylı incelendiğinde çoğu zaman temel sorunun denetimsiz boşalma olduğu ortaya çıkmaktadır.

Bu nedenle detaylı öykü doğru teşhis başarılı bir tedavi yaklaşımının en önemli unsurdur.

Bu gönderiyi paylaş