Vajinismus Tedavisi Nasıl Gerçekleşir? Çözüm Yolları Nelerdir?

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi Nasıl Gerçekleşir? Çözüm Yolları Nelerdir?

Vajinismus her halükarda multidisipliner, yani psikiyatrist, jinekolog, cinsel terapist gibi farklı uzmanların birlikte çalışması gereken bir cinsel işlev bozukluğudur. Tedavinin amacı sorunu ortaya çıkaran bir veya birden fazla nedenin tespit edilerek ortadan kaldırılması ve doyumlu bir cinsel yaşantının kazanılması olmalıdır.

Öncelikle ilişki sırasında ağrıya neden olabilecek bir genital sistem anomalisi, enfeksiyon, mantar, siğil gibi hastalığa bağlı organik kökenli bir sorunun olup olmadığı araştırılır. Bunun için önce bir kadın doğum uzmanı muayenesi gereklidir. Bu tür organik bir neden olmaması durumunda, sorunun psikolojik olma ihtimali güçlenir ve cinsel terapi gerekli olur. Cinsel terapist detaylı öyküyü aldıktan sonra sorunun psikiyatrik bir hastalıktan kaynaklandığını düşünürse bir psikiyatriste gidilmesini önerebilir. Bu iki duruma bağlı vajinismus çok nadir olarak karşımıza çıkar.

Vajinismus sorununun çözümünde cinsel terapi uygulamaları çeşitlilik gösterse de temel olarak birbirlerine benzer. Terapide genellikle 6 ila 10 aşamalı, görüşme sıklığıyla paralel bir süreç izlenir. Her terapi aşaması seanslarda konuşularak yapılandırılır ve seansta konuşulan konuyu çiftin evde uygulaması istenir.

Birinci aşamada vajinismus hakkında bilgilendirmenin olduğu, anatomik ve fizyolojik özelliklerin, cinsel yanıt döngülerinin cinsel mitlerin anlatıldığı psiko-eğitim yer alır.

Bunu nefes ve kas gevşeme egzersizleri izler. Burada bedenin ve özellikle de aşk kasların gevşemesine, kaygının yerini rahatlığın almasına özen gösterilir. Kadının kendi cinsel organını tanıması, kendine dokunmaktan haz almayı öğrenmesi gerekir.

Üçüncü aşamada sensetif fokus da denilen iki aşamalı duyulara odaklanma ve sıralı sevişme teknikleri vardır. Burada amaç birleşme olmadan haz almayı öğrenmek ve uyarılmayı sağlamaktır.

Dördüncü aşama, eşler arasındaki iletişimin düzenlenmesi erkeğin psikolojik olarak hazırlanmasıdır.

Beşinci aşama, imajinasyon yoluyla sistematik duyarsızlaştırma ve ağrısız bir şekilde parmak girişiyle alıştırma yer alır.

Bunu aşamalı cinsel birleşme, birleşme ve sonrasında güzel sevişme sanatının öğretilmesi izler. Cinsel terapi, cinsel iletişim tekniklerin pekiştirilmesi, doğum kontrol yöntemleri ve geri dönüşlerin engellenmesi tekniklerinin anlatılmasıyla son bulur.

Cinsel terapi biblio-terapi adı verilen, konuyla ilgili kitaplar ve videoların verilmesiyle desteklenir. Çiftin 2 ay sonra tekrar kontrol görüşmesine gelmesi istenir. Vajinismusta cinsel terapinin başarı oranı diğer cinsel işlev bozukluklarına göre çok daha yüksektir. Bu sorunu çözmek isteyen her çift uzun ya da kısa vadede mutlaka sonuca ulaşır.

Bu gönderiyi paylaş