Psikoloji

terapistlere çözüm yolları

Terapistler İçin Sorunu ve Çözümleri Belirlemeye Yönelik Sorular

PSİKOTERAPİSLER İÇİN ÇİFT TERAPİSİNDE YOL HARİTASI, TERAPİDE ÖYKÜ ALMAYA VE ÇÖZÜME YÖNELİK SORULAR Cinsel terapi boyunca, danışanın beklentileri ve cinsel sorununun niteliği, terapist ile danışan arasında sürekli gözden geçirilmeli ve güncellenmelidir. Buna dikkat edilmediğinde terapistle danışanın yüzeysel bir probleme takılıp kalması veya sürekli başarısız terapi deneyimleri yaşanması kaçınılmaz olur. Kapalı sorular yerine açık uçlu sorular tercih edilmelidir. Açık uçlu sorular iki gruba ayrılır: (1) Danışanın sorunlarını nasıl gördüğünü anlamaya yönelik sorular, (2) geçmişteki başarısız çözüm yolları, sorunun sürmesine neden olan [...]

Daha fazla oku...
kaybetme korkusu

Sürekli kaybetme korkusu yaşıyorum.

HEP BİR KAYBETME KORKUSU VAR Soru: Sürekli kaybetme korkusu yaşıyorum eşimi 30 yıl önce kaybettim 1;5 yıldır yeniden başlayan bir ilişkim var zaman zaman sesim farkında olamadığım nedenlerle yükseliyor karşımdakini hiç istemememmiş olmamda kırıyorum üzülüyorum, lutrla 50 mg lığ hapı yarım doz alıyorum henüz iyileşme göremedim. (daha&helliip;)

Daha fazla oku...
ölüm korkusu

Ölüm Korkusu Hastalığı Nasıl Yenilir ?

Soru: ölüm korkusu Hocam merhaba ben 25 yaşındayım. Kendimi bildim bileli hayatla ilgili hep endişelerim var. Çocukluğumda 3-4 yaşlarımda bile sürekli ölüm korkusu yaşarmışım (hepsini ben de hatırlıyorum) örneğin arabada giderken öleceğiz kaza yapacağız diye sürekli ağlarmışım.. Şuan bu tarz ölüm korkularım yok. Bir diğer çocukluğumdan bu yana süre gelen hayatla ilgili büyük endişelerim var. Saçma sapan şeyleri kafama takıyorum kafamda senaryolar yazıyorum bu endişelerimin yersiz olduğunun farkındayım ama kendime engel olamıyorum. Örnek vermem gerekirse mesela yeni aldığım bir elektronik eşya [...]

Daha fazla oku...
cinsel terapi

Kanser ve Cinsel doyum deǧerlendirme ölçeǧi

Cinsel doyum deǧerlendirme ölçeǧi Cinsel istek (0)hiç                               6 (8)maksimum   Haz düzeyi (0)hiç                     4 (8)maksimum   Duygusal iletişim (0)hiç                                  6 (8)maksimum     Olumlu değerlendirme düzeyi (0)hiç                                 6 (8)maksimum   Çiftin orta ve uzun vadede gerçekleşebilir hedefleri Haz duygusunu kademeli olarak arttırmak ( 4, 12,18 aylarda terapisti tekrar görmeyi kabul etmek) Çiftin iletişim ve mahremiyet duygusunu arttırmak Her birinin kendi hayatıyla ilgili bir hobiyi uygulamaya geçirmesi Bütün bunların bir kağıda detaylı bir şekilde yazılması ve terapi sırasında birlikte konuşulması: Kadın ve erkeğin birbirlerine uygun bir zamanda birlikte olma randevusu vermeleri, Her ikisinin üstünde konuşulacak bir konu (film, kitap, olay) veya projeler seçip [...]

Daha fazla oku...

Başarıya ulaşmanın önündeki psikolojik engeller

http://www.radyo.mgm.gov.tr/program_arsivi.aspx http://www.radyo.mgm.gov.tr/FILES/program_arsivi/alternatif_kariyer.mp3 9 ve 16 Haziran, saat 18.20’de  Ankara Meteorolojinin sesi radyosun’da sayın İsmail polat’ın konuğu oldum, başarının önündeki psikolojik engeller konusunu konuştuk. Dinlemek için sayfaya açtıktan sonra ‘Programı buradan dinleyebilirsiniz’ yazısından ‘buradan’ı tıklayınız. Radyo programımızın ses kaydını en yakın zamanda yayımlayacağız.  

Daha fazla oku...
Göç Psikolojisi

Psikolojik açıdan göç, yarattığı sorunlar ve aile danışmanlığı

GÖÇ NEDİR? Ekonomik, toplumsal, siyasi sebeplerle bireylerin veya toplulukların bir ülkeden başka bir ülkeye, bir yerden başka bir yerleşim yerine gitme, taşınma, hicret veya muhaceret  (  Türk Dil Kurumu ) (daha&helliip;)

Daha fazla oku...
Vajinismus tedavisi

Vajinismus tedavisi nedir, tek seansla tedavi mümkün müdür?

Son zamanlarda telefonla yardım hattımıza gelen çaǧrılarda en sık duyduǧumuz şikayetlerin başında tek seanslık vajinismus tedavisi gören, seansta penis-vajina birlikteliǧini yaşayabilen anacak daha sonra yaşadıkları yoǧun aǧrı ve korkularının devam etmesi sonucu bir daha birlikte olamayan ve gittikçe cinsel ilişkiden soǧuyan ve umudunu yitiren kadınların yardım arayışları geliyor. (daha&helliip;)

Daha fazla oku...

Sık boşalmama rağmen erken boşalmayı önleyemedim

Soru: Yaşım 28 erken boşalma var hemde çok erken oluyo ama ard arda boşala biliyorum örnek 10 dk üç defa gibi ama duyduma göre geç boşalanlar ikinci kez yapamıyorlar bendeki bu ard arda kısa süre içerisinde birden fazla boşalma hastalık mı sorun mu acaba ?  (daha&helliip;)

Daha fazla oku...

Ergenlik nedir? Ergenlik sorunlari nelerdir? Ergen ve ailesi

Ergenlik nedir, ergenlik sorunları nelerdir, ergen ve ailesi arasındaki ilişkiler nasıl olmalıdır sorularının cevaplarını aşağıdaki videolardan alabilirsiniz.  

Daha fazla oku...
masal perisi ve peter pan

Masal Perisi ile Peter Pan Arasındaki İmkansız Aşk

Modern toplum anlayışı ve deǧişen yaşam tarzı, eskiden bilmediǧimiz kendine has yeni insan tiplerini yarattı. Bu yeni insan tipleri, sıradan yaşam ilişkilerinden, ötekine yaklaşma ve tanımaya, sosyal ilişkilerden aşk ilişkisine kadar birçok alanda farklı davranıyor.Biz bunlara”Peter Pan” ve “Masal perisi” sendromları diyoruz. (daha&helliip;)

Daha fazla oku...