Etiket - kanser ve cinsellik

Kanser ve cinsellik

Kız arkadaşım doğuştan akciğer kanseri benle ilişkiye girmek istiyor girmelimiyim hastalık bulaşırmı merak ediyorum. H.D. /ÇorumKanser bulaşıcı bir hastalık değildir, kız arkadaşınızla cinsellik yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte içinde bulunduğu özel durum onu hassas yapabilir, Duygusal yakınlığa önem vermenizi, hastalığı konusunda özenli davranmanızı ve onu incitmemenizi öneririm.

Kanser ve Cinsel doyum deǧerlendirme ölçeǧi

Cinsel doyum deǧerlendirme ölçeǧiCinsel istek(0)hiç                               6 (8)maksimum Haz düzeyi(0)hiç                     4 (8)maksimum Duygusal iletişim(0)hiç                                  6 (8)maksimum  Olumlu değerlendirme düzeyi(0)hiç                                 6 (8)maksimum Çiftin orta ve uzun vadede gerçekleşebilir hedefleriHaz duygusunu kademeli olarak arttırmak ( 4, 12,18 aylarda terapisti tekrar görmeyi kabul etmek) Çiftin iletişim ve mahremiyet duygusunu arttırmak Her birinin kendi hayatıyla ilgili bir hobiyi uygulamaya geçirmesiBütün bunların bir kağıda detaylı bir şekilde yazılması ve terapi sırasında birlikte konuşulması:Kadın ve erkeğin birbirlerine uygun bir zamanda birlikte olma randevusu vermeleri, Her ikisinin üstünde konuşulacak bir konu (film, kitap, olay) veya projeler seçip [...]

Bir Göğüs Kanseri Vakası

  BİR GÖĞÜS KANSERİ VAKASI Bayan A, 34 yaşında, öğretmen yardımcısıdır, çocuğu yok. 32 yaşındaki çiftçi bay V ile yaşamaktadır. Hastalık ortaya çıkmadan önce eşiyle çok iyi anlaştıklarını ifade etmiştir. 2008’in yazında hiç beklenmedik bir anda bayan A’ya ikinci derecede göğüs kanseri teşhisi konmuş. (daha&helliip;)

Kanser tedavisinde Beck tekniği

Biz klinik olarak terapide “Beck’in üçlü sütun tekniǧi”ne sadık kalıyoruz. Bu teknik hasta için somut ve anlaşılabilir olduǧu kadar, terapist içinde ilerlemeyi görünür kıldıǧı için oldukça kolaylaştırıcıdır, çünkü bu yöntemde hasta problem yaratan davranışlarıyla kaygılarını bizzat kendi kaydetmektedir. (daha&helliip;)

Kanser Türleri ve Cinsel Hayata Etkileri

Kanser Türleri ve Cinsel Hayata Etkileri Aşağıdaki tablo, farklı kanser türlerinin erkek ve kadınlarda beden algısını ve cinsel yaşamı nasıl etkilediǧini gösteriyor. (daha&helliip;)

Kanser ve Cinsellik

KANSER VE CİNSELLİK  Nóella Jarrousse Çeviren: Kemal Özcan, Psikolog Not: Aşaǧıdaki çeviri makalede psikolojik yardım alan kişiye danışan yerine hasta denmiştir, bunun nedeni tedavi gören kişinin kanser hastası olması ve tedavinin doktor tarafından yapılmasıdır. (daha&helliip;)